Neden HEYAMO?

Neden Heyamo

 

Kelime anlamı tam olarak bilinmemekle birlikte, bir çeşit ritim tutma müziği olan ''HEYAMO'', tarihi bir görevi üstlenerek, gönülleri okşayan müziğinin yanı sıra, birbirinden ayrı düşürülmüş ailelerin, sevgililerin, akraba ve dostların birbiriyle iletişim sağlayabilmesinin sırrı olarak ta; artık başka bir bedende; HOTEL HEYAMO 'da hayat buluyor. ''HEYAMO'' bundan böyle; hırçın ama sevecen denizi, coşkun akan suları, buram buram tarih kokan binaları, yaylaları, ovaları, yeşilin bin bir tonunu kucağında barındıran manzarası ve ''Yalancı Cennet'' diye tanımlanan Kafkasya Coğrafyası ile her köşesinde ayrı bir hikayenin uyuduğu Doğu Karadeniz'in tüm insanların iletişim sırrı, misyonudur artık...

Sözcük anlamı tam olarak bilinmeyip Laz kadınların imecelerde bahçe kazırken ritim tutmak için söyledikleri şarkı nakaratıdır. 16 Mart 1921 tarihinde SSCB ile Türkiye arasında ülke sınırları çizilirken, kolay ve belirgin olması nedeni ile Sarp Köyü'nün ortasından akan ırmak sınır olarak belirlenir.

 Köyü ikiye bölmenin sosyal boyutu hiç umursanmadan belirlenen bu sınır; aynı aile fertlerini ayrı ülke vatandaşları yapmıştır. SSCB kendi vatandaşı olan Sarp köylülerine olası iletişim aracı olarak kullanılması ihtimaline karşın güvercin beslemeyi dahi yasaklayıp, sınırı iz tarlası ve devriyelerle korurken, Türk tarafı da köye giriş çıkışı kontrol altında tutar. Tüm bu süreç yaşanırken aileler arasında özlem, hasret ve merak duygusu bütün acıları ile yaşanır. Sınırın diğer bir tarafında yaşanan bir hareketlilik, bir feryat, sevinçli veya hüzünlü bir durum karşı tarafı merak ve endişeye boğarken ''HEYAMO'' imdada yetişir.

 Sınırın farklı yanlarındaki kadınlar kazmalarını alarak bahçe kazıyorlarmış gibi şarkı ritminde iletişim kurup, iletişimi ''HEYAMO'' bağlacı ile sağlarlar. Lazca bilmeyen her iki ülkenin devriyeleri bu şifreli haberleşmeyi çözemezken; sınırın farklı taraflarında bulunan aile bireyleri, ''HEYAMO'' şarkısı ile tüm doğum, ölüm,düğün gibi özel durumlarını bir birbirlerine iletirler.

 Ritim tutma müziği olan ''HEYAMO'', böylece tarihi bir görevi de üstlenmiş olur. Müziğinin yanı sıra iletişimin de sırrı olan ''HEYAMO'', artık başka bir bedende hayat buluyor. Hırçın ama sevecen denizi, coşkun akan suları, buram buram tarih kokan binaları, yaylaları, ovaları, yeşilin onlarca tonu ve muhteşem Kafkasya Coğrafyası ile tüm insanların iletişim sırrını, misyonunu bundan böyle;

 HOTEL HEYAMO sürdürüyor…

Gönüllerin bir daha hiç ayrılmaması dileklerimizle...